Recently Added

Most Read

DOTYK HISTORII… w Mosznej!

There are no translations available.

      W poniedziałek, 5 października 2015 roku, uczniowie klasy IE i nieliczni z klasy III A odwiedzili słynny pałac w Mosznej. To z pewnością nie była zwyczajna, standardowa wizyta!  Wybraliśmy jedną z wersji zwiedzania, proponowanych przez włodarzy tego obiektu, DOTYK HISTORII i faktycznie, wszyscy poczuliśmy się tak, jakbyśmy w cudowny sposób przenieśli się w czasy, gdy pałac przeżywał swój rozkwit. W historycznych wnętrzach zaaranżowano nam dawne życie szlacheckie, co niektórym wyjątkowo spodobało się, a dziewczyny wręcz rozmarzyły się… Po wspaniale odrestaurowanych komnatach oprowadzał nas szlachcic – przewodnik w tradycyjnym, wytwornym stroju. Zaprezentowano nam pokazową walkę rycerską, po czym toczyliśmy pojedynki między sobą, a śmiechu przy tym było niemało. Następnie zaprowadzono nas do pomieszczenia ze strojami szlacheckimi. Każdy z nas został przebrany  w odpowiednie odzienie, dziewczęta w urocze suknie, chłopcy w niebywałe kontusze, a przy tym można było wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia. Stroje stworzyły niepowtarzalną atmosferę, uczniowie otwarli się na tę artystyczną stylizację i doskonale bawili się. Wiele frajdy dostarczyło również strzelanie z łuku do tarczy na dziedzińcu pałacu.  Zwłaszcza chłopcy prześcigali się w umiejętnościach, choć  i dziewczęta spróbowały swoich sił.
Na koniec przy wielkim szlacheckim stole uczniowie mieli okazję podpisać się pismem gotyckim na pamiątkowym glejcie. W ogromnym skupieniu kreślili swoje imiona, nazwiska, daty, a efekt ich pracy okazał się w wielu przypadkach imponujący, za co zostali nagrodzeni specjalną premią z języka polskiego, a niezwykły dokument stał się ich niepowtarzalną pamiątką.
Po tej niecodziennej lekcji udaliśmy się na spacer po parku, a niektórzy, z zakupioną mapką wybrali się na poszukiwanie miejscowych skarbów. Takie dni nie są uczniowską codziennością, więc z pewnością zapadną w pamięć na długo…
W tej niebywałej, historycznej wędrówce w przeszłość towarzyszyła nam Pani Ewa Pakuła, której serdecznie dziękujemy!
                                                                     Inf. Tamara Tarasek,  wych. klasy 1e