Recently Added

Most Read

Rok szkoły w ruchu - aktualności


Wojewódzki Dzień Prawidłowej Postawy Ciała

There are no translations available.

Wojewódzki Dzień Prawidłowej Postawy Ciała w województwie opolskim obchodzony był 7 lutego. W naszej szkole „rozciągnął” się do trzech dni. Po pierwsze na holu głównym szkoły stanęła gazetka, z której można dowiedzieć się jak sprawdzić czy postawa dziecka jest prawidłowa. Zostały w niej przedstawione argumenty dlaczego jest to tak ważne dla każdego człowieka i przykłady prostych ćwiczeń do przeprowadzenia w domu korygujących podstawowe i najczęstsze wady postawy.

  W gimnazjum na lekcjach wychowania fizycznego również położono nacisk na dbałość o prawidłową postawę ciała, przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat co szkodzi, a co pomaga. Uczniowie skupili się na ćwiczeniach korekcyjnych i  stabilizujących. Aby zachęcić do podejmowania większej aktywności fizycznej na przerwach na sali gimnastycznej prowadzona była nauka tańca.
 

Info. E. Deneka

Zapraszamy do Fotogalerii

 

 

Na wf-ie jest fajnie – piłka nożna

There are no translations available.

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej sa wielorakie. Ruch pozytywnie wpływa na nasze zdrowie,  samopoczucie i rozwój psychofizyczny. W czasie wysiłku wydzielają się endorfiny (hormon szczęścia), wzrasta przemiana materii, krew krąży szybciej, więcej tlenu dociera do naszego mózgu. Warunkuje to lepszy rozwój intelektualny i emocjonalny. Z tego względu należy jak zachęciać dzieci i młodzież do zażywania ruchu i uprawiania sportu. Ważną rolę odgrywają tu nauczyciele wychowania fizycznego. To od nich w dużej mierze zależy czy uczniowie będą chcieli uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Aby tak się stało lekcje te muszą być atrakcyjne, ciekawe, wesołe i radosne.

Lekcja piłki nożnej

Info. M. Sadyk

 

Ferie na sportowo

There are no translations available.

Wiemy, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na  nasze życie.  Aktywni jesteśmy  więc  nie tylko w roku szkolnym. Bez ruchu nie potrafimy wytrzymać również w czasie ferii zimowych. Mimo, że śniegu się niestety tej zimy nie doczekaliśmy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w różnych zajęciach  ruchowych.
Codziennie na pływalni szlifowali formę uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Na sali gimnastycznej graliśmy w siatkówkę i badmintona.  Na pobliskim Orliku piłkarze nożni biegali za piłką. Obok na sztucznym lodowisku jedna z naszych nauczycielek współpracując z MOSiR w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzała dzieci w arkana łyżwiarstwa. W Osiedlowym Domu Kultury Kajtek wszyscy chetni zdobywali  szlify w tenisie stołowym. Wszystkie zajęcia dały naszym uczniom wiele radości  i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Info. E. Deneka

 

Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa

There are no translations available.

W ramach realizacji projektu „Szkoła w ruchu” dnia 10 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole „Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa”.
Na wszystkich lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat prostego kręgosłupa. Powiedzieliśmy uczniom jak dbać  o kręgosłup. Przypomnieliśmy co zrobić aby zapobiegać wadom postawy. Zwróciliśmy uwagę jak ważna dla podniesienia komfortu życia jest aktywność fizyczna na  co dzień, a nie tylko od święta. Uczniowie wymyślali tez hasła na temat „prostych pleców”.
Podczas  każdej lekcji wychowania fizycznego (na sali gimnastycznej, na salce korekcyjnej i na pływalni) nauczyciele wf przeprowadzili ćwiczenia stabilizujące, wzmacniające mięsnie kręgosłupa oraz ćwiczenia korekcyjne.
W akcję włączyły się też dzieci z klas I-III. W świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne. Świetliczaki  wykonywały prace temat  „Co jest dobre, a co złe dla naszego  kręgosłupa”. Po zajęciach wykonano piękną  gazetkę.
 


 
There are no translations available.

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły  w Ruchu. W związku z tym w grudniu 2013 roku Zespól Szkół Miejskich nr 1 przystąpił do ogólnopolskiego projektu „Szkoła w ruchu”. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest podejmowanie działań upowszechniających wśród młodych ludzi kulturę fizyczną i promowanie w swoim środowisku aktywności fizycznej.
Szczegółowo cele i priorytety zawarte zostały w liście  intencyjnym ówczesnej Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.

„Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji. Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie, w tym aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności, bardzo ważne przy tym jest wsparcie udzielane szkołom przez organy służby publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. W celu wsparcia przedsięwziętej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą Roku Szkoły w Ruchu zawiązuje się Koalicję na rzecz rozwoju i upowszechniania aktywności fizycznej wśród uczniów.”
 

 
More Articles...