Z wizytą u przedszkolaków

Japonia to kraj niezwykły, w którym tradycja i nowoczesność  spotykają się niemal na każdym kroku. To miejsce, które niewątpliwie fascynuje i zachwyca, dlatego wspólnie z uczniami naszej szkoły udaliśmy się do Publicznego Przedszkola nr 26, aby uchylić drzwi do tej niezwykłej krainy.
Podczas spotkania maluchy wysłuchały krótkiej prezentacji o Japonii oraz nauczyły się podstawowych japońskich zwrotów grzecznościowych. Ćwiczyły również kaligrafię na specjalnej macie wykorzystywanej do nauki pisania. Chętne osoby mogły przyłączyć się do japońskiej gry, zwanej fukuwarai. Zabawa ta polega na przyczepieniu do szablonu twarzy poszczególnych jej elementów – oczu, nosa, ust. Należy to jednak uczynić z zawiązanymi oczami. Po umieszczeniu wszystkich części, można podziwiać zabawne rezultaty.
Na zakończenie, w związku z niedawno obchodzonym Dniem Dziecka, dzieci wykonały, z pomocą starszych kolegów, kolorowego karpia. Jest to symbol dzieci w Japonii wywieszany właśnie podczas ich czerwcowego święta. Powstałe dzieła były ciekawe i zachwycały wielobarwnością.
Nim się pożegnaliśmy, każdy otrzymał wróżbę omikuji. Są to japońskie przepowiednie losu zapisane na paskach papieru, które można spotkać przy świątyniach religijnych. W przypadku wyciągnięcia złego losu, należy go przywiązać do specjalnego drzewa (sosny) lub drabinki z prętami znajdującego się w świątyni. Natomiast dobre wróżby zabiera się ze sobą. Na szczęście wszyscy otrzymali pomyślne przepowiednie.
Dziękujemy serdecznie za ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę.

Inf. J. Olechowska