Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Wycieczki szkolne

Wyjazd na warsztaty językowe Euroweek 2- 6 czerwca 2018 klasy IIIE i 4c


W dniach 2-6 czerwca 2018  klasa 4C i klasa IIIE pod opieką Pań: Joanny Ciesielki i Ewy Alicji Herby oraz Pana Adriana Kłosa wybrały się na obóz językowy Euroweek. Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy w różnych niebanalnych zajęciach.
Warsztaty językowe prowadziła grupa wolontariuszy z różnych zakątków świata. Młodsi uczestnicy wyjazdu bardzo polubili Dianę, znaną  pod pseudonimem “Maka Paka” pochodzącą z Peru. Warsztaty były prowadzone także przez Tamarę z Gruzji, Stacha z Ukrainy oraz Melodie z Filipin. Podczas zajęć mogliśmy wcielić się w bandytów napadających na bank, właścicieli klubów, czy rozbitków na bezludnej wyspie. Często dostawaliśmy zadania wymagające dużej kreatywności m.in. nagranie własnego filmu, czy sprostanie trudnym wyzwaniom z “Mission Impossible”. Wolontariusze przygotowali prezentacje, które ciekawie opowiadały o krajach, z których pochodzili. Wszystkie zadania były prowadzone w mieszanych grupach, przez co mieliśmy okazję zawrzeć wiele nowych znajomości z uczniami z innych szkół. Zajęcia prowadzone podczas wyjazdu były bardzo intensywne, począwszy od porannego Energizera, aż do wieczornej  dyskoteki, nie było czasu na nudę! Wyjazd należał do ciekawych i pouczających. Jest to przygoda warta powtórzenia:)
Inf. Aleksandra Chejduk, kl.  III E
 

Wycieczka do Londynu


    W dniach 17-21 marca 2018r uczniowie klas językowych z poszerzonym językiem angielskim uczestniczyli w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej do Londynu. Program obejmował nie tylko zwiedzanie stolicy,  ale również Windsoru, Oxfordu oraz  Brighton.  Odwiedziliśmy także Canterbury oraz  Dover. Codziennie oglądaliśmy filmy w języku angielskim, a podsumowaniem dnia były sprawdziany wiedzy dotyczącej zwiedzanych miejsc i obiektów. Zakwaterowanie w prywatnych domach londyńczyków dawało możliwość zapoznanie się ze stylem życia, zasadami i zwyczajami ich mieszkańców, oraz dodatkową okazję do komunikowania się w języku obcym.
 Wycieczka umożliwiła zintegrowanie uczniów z różnych zespołów klasowych, oraz zdobycie przez nich nowych doświadczeń. Dostarczyła także sporo radości i niezapomnianych wrażeń.

Inf. Danuta Niedźwiedzka-Banasik i Jadwiga Górniak


 

VI edycja Nocy Biologów

 
  W piątek 13.01.2017 r. na uniwersytetach w całej Polsce odbyła się VI edycja Nocy Biologów. To otwarte wykłady i warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży, a także dorosłych. W tym roku klasy 1d i 3d pojechały do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Całość zorganizowana była w kompleksie trzech instytutów. Uczniowie od godziny 16.00 do 20.00 uczestniczyli w wielu wykładach i warsztatach, dotyczących m.in. komórek macierzystych, fobii i manipulacji, a także budowy wewnętrznej świerszcza domowego. Mogli ponadto obejrzeć egzotyczne gatunki gadów.
Inf. Krzysztof Wołkonowski kl. 3 D
Zdj. Filip Aniserowicz i Martyna Kalita 

Naukowe warsztaty we Wrocławiu

   W dniu 26 października klasy 2D i 2G  wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach naukowych odbywających się w Humanitarium  w dzielnicy Pracze. Poznali, w jaki sposób pozyskuje się energię z odnawialnych źródeł i na czym polegają złudzenia optyczne. Zobaczyli również dużo ciekawostek ze świata nauki. Mieli okazję osobiście uczestniczyć w sekcji oka.
W drugiej części wycieczki udali się do muzeum wody – Hydropolis. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych i jest w pełni poświęcona wodzie, tego jak pojawiła się na Ziemi, jaką rolę pełni w przyrodzie i w życiu człowieka, o podboju głębin morskich i inżynierii wodnej.
Inf. Sławek Antonik
 

IX Pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas na Górę Św. Anny


Dnia 17 czerwca 2016 roku wolontariusze Szkolnych Kół Caritas Diecezji Opolskiej już po raz dziewiąty  wzięli udział w pielgrzymce na Górę św. Anny do Babci Pana Jezusa. Wolontariuszy Naszego Szkolnego Koła Caritas reprezentowała siedmioosobowa grupa, która dzięki uprzejmości naszego ks. Proboszcza Edwarda Bogaczewicza busem parafialnym dotarła do celu. Wszyscy obecni na pielgrzymce wolontariusze wzięli udział we mszy św. której przewodniczył ks. Jarosław Staniszewski. Następnie wspólnie kalwaryjskimi dróżkami przeszliśmy w pielgrzymce do sióstr Służebniczek w Porębie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pyszną zupą i słodkościami. Później był czas na wspólne śpiewanie w czasie Festiwalu SKC. Oto krótka foto relacja.
Inf. Aneta Knapik-Król

 

Klasa I A na warsztatach


We wtorek  klasa 1A uczestniczyła w  warsztatach na wodzie, a dokładnie na Kanale Gliwickim tuż przy śluzie Nowa Wieś, gdzie zacumowała barka „Irena” – pływające muzeum techniki z Wrocławia.  Uczniowie z ciekawością wysłuchali historii barki, mieli okazję  jej zwiedzenia jak i poznania zasad jej działania. Następnie załoga, przygotowała dla uczniów zadanie, a mianowicie mieli zastanowić się i przedstawić  jak zmieniłby się świat za 50 lat, gdyby transport rzeczny  przeżył swój rozkwit.  Załoga barki  była pełna podziwu pomysłowości naszych uczniów.
Inf. A. Adler-Palacz
 

W głąb wieków… niezapomniana przygoda w Wieliczce i Krakowie!


      Kilka dni temu, w dniach 24 – 25 maja 2016 r., klasa Ie w nieco skromniejszym z powodu zdarzeń losowych gronie i trzech zaprzyjaźnionych uczniów z klasy I g pod moją i pani Aliny Luber opieką odbyło niekonwencjonalną wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.  Wyruszyliśmy we wtorek rankiem, by o godzinie 14:00 rozpocząć niesamowitą przygodę w Kopalni Soli „ Wieliczka”. Wszyscy otrzymaliśmy roboczy strój, kask, lampę, maskę ochronną – ekwipunek godny górników.
Czytaj więcej ...
Inf. i foto T. Tarasek

 

Obóz sportowy grup lekkoatletycznych

    
21 kwietnia 2016r. dwie grupy lekkoatletyczne (kl.3b i 2b) wraz z trenerem panią Beatą Nowak i nauczycielką języka niemieckiego panią Angeliką Adler-Palacz wyjechały na obóz sportowy do Żabnicy. Celem obozu było przygotowanie zawodników do zawodów powiatowych i wojewódzkich. Codziennie odbywały się zaprawy poranne, treningi i lekcje z różnych przedmiotów. Nie brakowało również spacerów po górach, które okazały się świetną formą aktywności. Podczas pobytu na obozie odbyła się także wycieczka do Żywca i na Górę Żar. Tam mieliśmy okazję podziwiać piękne górskie widoki oraz skorzystaliśmy z toru saneczkowego. Wieczory spędzaliśmy przy ognisku grając w różne gry lub tańcząc na dyskotece. Rozegraliśmy turniej piłki siatkowej i tenisa stołowego, za które zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody. Pod koniec obozu każdy mógł pochwalić się swoimi zdolnościami aktorskimi i zaprezentować swój program artystyczny na wieczornicy. Właściciele ośrodka  dbali o nasze żołądki i serwowali nam pyszne posiłki. W ciągu tych paru dni mieliśmy wszystkie pory roku, wygrzewaliśmy się na słońcu, a następnego dnia rzucaliśmy śnieżkami .Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i wspomnień.
Inf. Paulina Stelmach kl.3b

 

WYCIECZKA KLAS DRUGICH, JEZYKOWYCH DO LONDYNU


Dnia 12.03.2016r. klasy językowe 2g i 2e wybrały się na wycieczkę do Londynu. Podczas pobytu mieszkaliśmy u rodzin angielskich. Mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami Anglików. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Londynie. Zdobyliśmy nowe doświadczenia, podszkoliliśmy język angielski. Świetnie się bawiliśmy i pragniemy podziękować nauczycielom, zwłaszcza wychowawcom, za zorganizowanie wspaniałej wycieczki, którą zapamiętamy na długo.
Inf. Ola Leszczyńska kl. II g
Fot. Filip Łannik, kl. II g
 

Niezapomniana przygoda w Srebrnej Górze


    W  październiku 2015 r. odbyła się pierwsza wycieczka integracyjna klasy 1 G do Srebrnej Góry. Celem wycieczki było bliższe poznanie koleżanek, kolegów i wychowawcy  oraz przeżycie ciekawej przygody.
    Wyjeżdżaliśmy ze stacji Orlen w środę o 7:15. Na miejsce dojechaliśmy na godz. 10. Po wyjściu z autokaru mieliśmy chwilę czasu, żeby zanieść bagaże do pokoi. Następnie po krótkiej przerwie czekała na nas specjalna atrakcja: zjazdy na linie z trzydziestometrowego wiaduktu. Na pierwszy rzut oka wydawał się on bardzo wysoki i wzbudzał wiele emocji, jednak sam zjazd trwał krótko. Gdy wszyscy chętni już zjechali, udaliśmy się do twierdzy na gry i zabawy integracyjne. Instruktorzy podzielili nas na grupy, rozdając nam cukierki o różnych smakach. Przynależność do grupy zależała od smaku cukierka. Było 6 zadań do wykonania, a na każde przeznaczono około 30 minut. Jedno z zadań polegało na zbudowaniu wieży za pomocą urządzenia zwanego meduzą. Był to uchwyt z przywiązanymi sznurkami, którym mieliśmy podnosić klocki. Każdy uczestnik miał trzymać za koniec sznurka. Sztuka polegała na tym, aby wspólnymi siłami zbudować jak najwyższą wieżę. W następnym zadaniu ćwiczyliśmy umiejętność dobrego instruowania. Mieliśmy kierować osobę z zamkniętymi oczami tak, aby znalazła kubek z wodą, ukryty pomiędzy stołami i krzesłami, a następnie wylała wodę do wiaderka. Każdy kierował i był kierowany. W kolejnej zabawie podzieliliśmy się na dwie czteroosobowe grupy. Obie dostały po jednej parze nart tak długich, aby mogły na nich stanąć cztery osoby. Wszyscy, z wyjątkiem pierwszych osób, mieli zawiązane oczy. Trzeba było sprawnie pokonać wyznaczoną trasę. Wszystkie zadania łączyło to, że uczyły współpracy, odpowiedzialności za innych, zaufania do siebie nawzajem, kierowania oraz słuchania innych. Po skończeniu zajęć udaliśmy się na obiadokolację. Wieczorem bawiliśmy się w kalambury, graliśmy w Uno oraz inne gry towarzyskie.
Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, odnieśliśmy bagaże do autokaru. Następnie udaliśmy się do twierdzy na strzelanie z łuku. Każdy mógł spróbować swoich sił i trafić w środek tarczy. Czekała nas jeszcze jedna gra terenowa - orientering - polegająca na posługiwaniu się mapą i kompasem. Podzieliliśmy się na cztero lub pięcioosobowe grupy. Każda grupa miała doprowadzić klasę do punktu wyznaczonego przez animatora. Gdy każdy pobawił się w  przewodnika, wróciliśmy do ośrodka. Tam czekał na nas autokar. W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy do McDonalds'a na posiłek.
    Wycieczka klasowa bardzo nam się podobała. Ciekawe gry pozwoliły uczniom na lepsze poznanie innych i siebie samego. Klasa wspaniale się bawiła. Dla wielu zjazdy z wiaduktu pozostawiły niezapomniane wrażenia. Szkoda tylko, że wycieczka tak szybko się skończyła.


Tekst: Anita Dziendzioł, Natalia Hołda, kl. 1G
fot.: wych. klasy Joanna Wolak-Machnik


 

Integracja klasy 1b

     
W klasie 1b trenuje się dwie dyscypliny sportowe: lekkoatletykę i pływanie. Uczniowie są z różnych rejonów miasta. W ramach integracji klasowej w grudniu odbyło się spotkanie na kręgielni. Dziewczęta i chłopcy mile spędzili czas, jednocześnie współzawodnicząc ze sobą w grach bowlingowych. Spotkanie miało na celu integrację między grupami sportowymi poprzez wspólną zabawę, a także poznanie innych form aktywności fizycznej.
       W kwietniu i maju odbyły się rajdy rowerowe w okolicach miasta. Kwietniowy rajd rozpoczął się pod szkołą, a trasa obejmowała „Interaktywną Ścieżkę Historyczną”, która prowadziła śladami ciekawych miejsc związanych z II wojną światową w okolicach naszego miasta. Natomiast wycieczka majowa prowadziła lasami do siedziby Nadleśnictwa Kędzierzyn w Starej Kuźni. Po krótkim odpoczynku rowerzyści  pojechali do Kotlarni, gdzie oglądali zabytkowe parowozy stojące przed wjazdem do Kopalni Piasku „Kotlarnia”.
     2  czerwca w ramach obchodów Dnia Dziecka odbył się rejs statkiem po Odrze. Uczestniczyła w nim również zaprzyjaźniona klasa 1c. Pogoda i humor dopisywały uczestnikom. Uczniowie podziwiali piękno przyrody i wysłuchali ciekawych historii opowiadanych przez panią przewodnik, dotyczących nadodrzańskich dzielnic Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy uczestnicy opaleni i zadowoleni wrócili do klas szkolnych.
Inf. B. Nowak

 

Pierwszaki z klas E i G integrują się


W dniach 3-4 października 2014 r. klasy 1G i 1E pojechały na  wycieczkę do Srebrnej Góry. Celem wycieczki była integracja klas pierwszych . Po przyjeździe uczniowie podzielili się na trzy drużyny i rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach takich jak: przechodzenie po linie, strzelanie z łuku, bieg na nartach czteroosobowych, łowienie drewnianych ryb, przechodzenie między sznurkami z dzwoneczkami. Oprócz konkurencji było też dużo zabaw na świeżym powietrzu. W drugim dniu klasy pierwsze zjeżdżały na linie z wysokości 30 metrów z wiaduktu dawnej Kolei Sowiogórskiej. Śmiałkowie, którzy się odważyli otrzymali certyfikat odwagi. W drodze powrotnej klasy zwiedziły Kopalnie Złota  oraz Park Techniki w Złotym Stoku. Wycieczka była bardzo udana . Uczniowie wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.
Inf. A. Misterkiewicz ucz. kl. I G
 

Piłkarski obóz pod "Błękitną flagą"


„Błękitna Flaga” to prestiżowe wyróżnienie, którym pochwalić się mogą najlepsze i najczystsze plaże na polskim wybrzeżu. W tych sprzyjających warunkach natury i o wysokich standardach obiektach sportowych w dniach od 12 do 19 maja 2013r. w Rewalu klasy piłkarskie doskonaliły swoje umiejętności pod kierunkiem trenerów: Jana Węgrzyna i Mateusza Sadyka.

Klasy pierwsze i drugie rozegrały na wyrównanym poziomie mecze sparingowe. Reprezentacja naszego gimnazjum zagrała też bardzo dobry mecz towarzyski z Wybrzeżem Rewalskim (1. Ligą Juniorów), przegrywając nieznacznie 3:4. Znakomitą formą we wszystkich spotkaniach wykazał się uczeń klasy 2a – Patryk Garstka.
Ponadto sportowcom wychowawcy zapewnili wiele dodatkowych atrakcji rekreacyjno-kulturalnych. Poznali Kołobrzeg, skorzystali z obiektów w Aqua Parku, statkiem wycieczkowych odbyli rejs po Bałtyku. W Rewalu mieli możliwość przejażdżki bryczką oraz podziwiania najbliższej okolicy z okien ulicznej kolejki.
Na pochwałę zasługują również warunki i wyśmienita kuchnia, jaką zapewnili właściciele Ośrodka w Rewalu.
Nasi sportowcy wykazali się wzorową postawą, koleżeńskością i dyscypliną, świadczącą o codziennej wytężonej pracy trenerów i wychowawców.

 

Obóz sportowy – Rycerka Dolna 2013r.


Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie – Koźlu w dniach od 06.05.2013r. do 13.05. 2013r. szkolili umiejętności gry w tenisa. Wraz ze sportowcami z klasy 2c w Rycerce Dolnej przebywali uczniowie Publicznej Szkoły podstawowej nr 19 – tenisiści z klas 5b oraz 6b. w trakcie pobytu odbyły się turnieje tenisa ziemnego oraz stołowego. W tym pierwszym kolejność zajmowanych miejsc wśród dziewcząt  była następująca: I miejsce – Karolina Paprocka(2c), II miejsce -  Patrycja Gądzik(5b), III miejsce - Ewelina Jurczyk(6b), wśród chłopców: I miejsce – Miłosz Ryzner(6b), II miejsce – Szymon Pawliczek(2c), III miejsce – Adam Pietras(2c). Wyniki turnieju tenisa stołowego były następujące, pośród dziewcząt: I miejsce – Karolina Paprocka(2c), pośród chłopców: - I miejsce – Adam Pietras(2c).
Uczniowie poza konkurencją w turniejach mieli okazję na doskonalenie swych umiejętności gry w tenisa poprzez treningi polepszające technikę i budujące kondycje. Poza sportem w trakcie trwania obozu młodzi sportowcy uczestniczyli w codziennych zajęciach edukacyjnych. Opiekunami wyjazdu Byli: Kornelia Lerch(kierownik), Zbigniew Duchnowicz, Marta Palacz, Damian Szyszko


 
Więcej artykułów…